сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ердоган: Кобане може секој момент да биде заземен од ИД

erdogan

Последни вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека сирискиот град Кобане „секој момент ќе падне“ во рацете на џихадистите. Тој нагласи дека е неопходна копнена операција за спречување на понатамошни акции на Исламска држава.

– Тероризмот нема да биде запрен додека не направиме соработка за копнена операција, изјави Ердоган во обраќање до сириски бегалци во камп во Газиантеп во јужна Турција.

– Поминаа неколку месеци и немаме никаков резултат. Кобане секој момент ќе падне, нагласи тој.

Турскиот претседател повтори дека државата итно ќе реагира на каква било закана врз гробницата Сулејман шах, што се наоѓа во северна Сирија и која Анкара ја смета за турска територија, јави турската телевизија НТВ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести