Балкан

Ердоган со критика до Западот и Ватикан во обраќањето во пакистанскиот Парламент

Ердоган со критика до Западот и Ватикан во обраќањето во пакистанскиот Парламент

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во обраќање пред Парламентот на Пакистан упати критика до Западот и Ватикан поради, како што рече „поддршката што им ја даваат на нашите непријатели“.

Тој повика на единство на муслиманските држави во светот, јави ДПА.

Сите оние, кои сакаат дестаблизација на Турција и муслиманскиот свет, се поддржани од Западот и имаат врски со Ватикан, рече Ердоган.

Ние можеме да ги победиме само со единство, додаде тој.