петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ердоган: Можни се нови судења поради планираниот воен удар

erdogan

Поврзани вести

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, рекол дека нема да се противи на повтореното судење за стотина воени офицери за планирање на државен удар.

„За нас не е проблем да се повтори судењето доколку има правна основа за тоа. Ние сме подготвени да направиме се’ што е потребно“, рекол Ердоган.

Апелациониот суд во Турција во октомври ја потврди пресудата за повеќерангирани пензионирани и активни офицери на војската бидејќи планирале „соборување“ на Владата на Ердоган.

Војската минатата недела поднела жалба, со образложение дека сите тие случаи се „наместени“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести