петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Ердоган му се извини на Путин за соборувањето на авионот

Турскиот претседател Реџеп Ердоган се извини на претседателот на Русија Владимир Путин за загинувањето на рускиот пилот на Су-24, соопшти на новинарите Прес секретарот на државниот глана на Русија.

erdogan

Поврзани вести

Турскиот претседател Реџеп Ердоган се извини на претседателот на Русија Владимир Путин за загинувањето на рускиот пилот на Су-24, соопшти на новинарите Прес секретарот на државниот глана на Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин доби порака од турскиот претседател Ердоган каде Турција изрази подготвеност за решавање на ситуацијата во врска со соборувањето на рускиот воен авион, рече Песков.

Во својата порака, турскиот претседател изразил сочувство до семејството на рускиот пилот и рекол: „Жал ми е“.

Кремљ додаде дека, во својата порака на Путин, Ердоган рекол дека истрагата е во тек против турски државјанин, кој „е поврзан со смртта на рускиот пилот“.

Најчитани вести