вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Ердоган: Најрано во четврток ќе се знае името на новиот премиер

ердоган

Последни вести

Новоизбраниот турски претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека најрано во четврток ќе се соопшти името на кандидатот за нов премиер.

Ердоган во неделата победи на првите директни претседателски избори во земјата.

На партискиот конгрес, кој е закажан за 27 август, ќе се знае новиот лидер на Партијата за правда и развој, а како што наведува Ројтерс, малку е веројатно дека изборот на Ердоган ќе биде отфрлен.

Инагурацијата на Ердоган е закажана за 28 август.

По стапувањето на должност претседател, тој ќе си поднесе оставка од местото премиер и лидер на партијата.

Според турскиот Устав, претседателот мора да ги прекине сите врски со политичката партија откако ќе го изберат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести