среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Ердоган: Нема да ја ограничуваме слободата на интернетот

erdogan2

Поврзани вести

Откако наиде на многу негативни критики од страна на домашните и странски критичари, турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, изјавил дека новиот закон за интернет нема да ја цензурира и ограничи слободата, туку ќе спаси младите генерации од неговата потенцијална штета.

„Ние ќе направиме аранжмани, без да ја ограничуваме слободата, но и без да ги изложуваме децата на закани, игнорирајќи ги опасностите од мрежата. Генерациите во Турција нема да бидат робови на технологијата, бидејќи тие ќе владеат со неа“, рекол Ердоган, пишува весникот „Хуриет“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести