сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ердоган одби да коментира за оставките на тројцата министри

erdogan2

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска одби да коментираза оставката на тројца од своите министри, кои одлучија да се повлечат од своите функции поради корупцискиот скандал што ја потресе Владата и целата турска јавност, пренесе „АФП“.

Ердоган продолжува да го оценува случајот како „заговор“.

Во изјавата пред високи членови на својата партија, премиерот не дал никаков коментар за оставката на тројцата соработници и инсистирал на тоа дека станува збор за „заговор со меѓународни разгранување“, што е подготвен да ја дестабилизира земјата и турската економија.

„Цел овој заговор има меѓународна димензија. Тој е претставен како судска процедура, но има за цел да ја помрачи иднината на Турција“, рекол Ердоган.

Претходно денеска министрите за внатрешни работи, за економија и за животна средина поднесоа оставка поради корупцискиот скандал што се’ уште ја тресе Турција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести