понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 49

Ердоган побара одземање на имунитетите на пратениците Курди

erdogan

Последни вести

Турскиот претседател Реџеп Тајип Еродган денеска побара од Парламентот на Турција под итно да им ги одземе имунитетите на пратениците од редовите на курдската Демократска партија на народите (ХДП).

– Треба под итно да ја завршиме постапката за одземање имунитетите, порача Ердоган.

Ваквото барање на турскиот претседател уследи три дена по самоубиствениот напад во Анкара, за кој властите ги обвинија курдските бунтовници.

Ердоган се заложи и за проширување на значењето на кривичното дело „терористички злосторства“, со што со него би се опфатиле не само извршителите на терористички акти, туку и „нивните соучесници – политичари, интелектуалци или новинари“.

Најчитани вести