петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Ердоган победи на изборите со 52 отсто од гласовите

erdogan

Поврзани вести

Резултатите по 99 отсто од пребројани гласови покажаа дека турскио премиер Реџеп Таип Ердоган победи на претседателските избори во Турција кои се одржаа во неделата. Тој освои 52,1 отсто од гласовите во првиот круг, јавуваат турските медиуми.

Неговиот главен противник Екмеледин Ихсаноглу доби 38, 8 отсто од гласовите, а курдскиот кандидат Селахатин Демиртас 9,1 отсто од гласовите, пренесува АФП.

Ердоган синоќа изјзави дека турските граѓани ја покажаа својата волја на претседателските избори, но формално не прогласи победа,  туку изјави дека подоцна ќе даде изјави, наведува АП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести