вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Ердоган почнува битка против „паралелната држава“

Ердоган наскоро ќе ги открие лицата кои поставиле уреди за прислушкување во неговиот премиерски кабинет

erdogan3

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган почна битка против „паралелната држава“ и се очекува овие денови да ги открие оние кои поставиле уреди за прислушкување во неговата канцеларија, објави електронското издание на весникот „Милиет“.

Реномираниот и со влијание во круговите од владејачката Партија за правда и развој и колумнист во провладиниот весник „Јени Шафак“, Абдулакадир Селби го сврти вниманието кон решителното, но истовремено и тајно однесување на премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Објаснувањето му е дека премиерот „не сака некои нешта да излезат на виделина“.„Како што ја спроведовме битката против военото туторство, така ќе водиме битка и против туторството на религиозната јавност“, посочува Селви, цитиран од весникот „Милиет“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести