понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Ердоган повторно го нападна братството на Фетхулах Гулен

erdogan3

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска повторно го нападна братството на муслиманскиот проповедник Фетхулах Гулен, што тој често го обвинува за заговор, пренесе „АФП“.

За време на говорот пред турските амбасадори во Анкара, Ердоган ги повика дипломатите да им го опишат на своите странски колеги вистинското лице на организацијата, нејзините амбиции и желби, како и степенот на заканата, што таа ја претставува.

Ердоган го обвини братството уште за воспоставување на империја на стравот во Турција.

Премиерот продолжува да тврди дека организацијата на Гулен стои зад истрагата за антикорупциски скандал кој ги зафати десетици познати личности блиски на Ердоган.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести