петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Ердоган пред три години: Нарушувањето на воздушниот простор несмее да биде изговор за напад

recep-tayyip-erdogan

Поврзани вести

Краткотрајното нарушување на воздушниот простор никогаш несмее да биде изговор за напад. Ова го изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган пред парламентот во 2012-тата година, притоа само минатата година Турција го нарушила воздушниот простор на Грција неверојатни 1.017 пати само минатата година.

Како оправдување за соборувањето на рускиот „Сухои“ Турција го наведе нарушувањето на воздушниот простор. Сепак пред само три години Ердоган изјави дека таквите потези никогаш несмеат да послужат како изговор или повод за напад.

Во 2012-тата…

Најчитани вести