Балкан

Ердоган: Простувам и ги повлекувам сите тужби во кои сум бил навредуван!

Ердоган: Простувам и ги повлекувам сите тужби во кои сум бил навредуван!

Tурскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека ќе ги повлече сите судски тужби кои ги има поднесено за навреда на неговата личност, пренесува МИА.

Ќе простам и ќе ги повлечам сите тужби за многу случаи во кои сум бил навредуван и непочитуван, истакна Ердоган во синоќешниот говор во Анкара на церемонијата организирана во спомен на загинатите и повредените лица во неуспешниот обид за воен удар на 15 јули.

Во изминатиот период турското Министерство за правда соопшти дека во земјата се заведени 1.845 судски дела за навреда на шефот на државата. Меѓу обвинетите се наоѓаат лидери на опозициски партии, како и луѓе кои објавувале коментари на социјалните мрежи.

Ердоган веќе има добиено неколку вакви дела во своја корист.