вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Ердоган се налути: Го укинува „Твитер“

Бројни прекини ги попречуваат корисниците на „Твитер“ во Турција

Twitter app

Поврзани вести

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се заканил дека ќе го укине „Твитер“ бидејќи обвиненијата за корупција во неговиот најтесен круг се шират по социјалните мрежи.

„Ние ќе го укинеме Твитер. Не ми е грижа што ќе каже меѓународната заедница. Тие ќе ја видат силата на турската република“, изјавил Ердоган. Неколку часа подоцна корисниците на „Твитер“ во Турција пријавиле бројни прекини во работата на таа социјална мрежа.

Некои корисници, кои се обиделе да го отворат Twitter.com наишле на соопштение, очигледно од тускиот телекомуникациски регулатор во кој што се цитираат четири налози на судот како основа за блокирање на сајтот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести