петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Ердоган смени десет министри

erdogan3

Поврзани вести

Корупцискиот скандал во Турција се продлабочи откако премиерот Реџеп Таип Ердоган изјави дека менува десет министри од своите функции или половина од неговата Влада, по оставките на тројца министри поради истрага за корупција на високите ешалони на власта, пишува „Финеншал Тајмс“.

Меѓу промените министри е и одговорниот за прашања за ЕУ, Егемен Багис, за кого постојат информации дека фигурира во истрагата, но се’ уште не ја поднел својата оставка. Се менуваат уште клучните позиции, како министри за економија и правда.

Вчера тројца министри, блиски соработници на Ердоган, ги поднесоа своите оставки, министерот за економија Зафер Чаглајан, министерот за внатрешни работи, Муамер Ѓулер и министерот за животна средина Ердоган Бајрактар. Синовите на Чаглајан и Ѓулер се во затвор во очекување на почетокот на судењето по обвиненијата за корупција.

На чело на Министерството за внатрешни работи, Ѓулер беше особено ранлив, бидејќи на крајот се покажа одговорен за истрагата против сопствениот син.

Полициските операции пред повеќе од една недела ја спроведоа истрагата за мито, корупција и шверц на злато.

Во домот на синот на Ѓулер, Барис, беа откриени неколку сефови и машина за броење на пари. Одговорните за операциите беа отстранети од нивните функции, со образложување дека ја извршиле операцијата без да ги информираат своите претпоставени, пишува британскиот весник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести