понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ердоган: Турција не купува нафта од џихадистите

Erdogan

Поврзани вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги отфрли тврдењата дека Турција купува нафта од џихадисти од групата „Исламска држава“, јави БТА.

Ердоган при враќањето од посетата на Катар изјави пред новинари дека тврдењата за купување нафта од Исламска држава се многу груби и целосна лага.

Според Ердоган таквите тврдења се целосна новинарска лага. На новинарско прашање за влошување на односите на Турција со САД, Ердоган изјави дека стратешката соработка со САД продолжува, но со исклучок на хуманитарна помош, од Анкара не треба да се очекува ништо друго.

Ердоган, исто така, нагласи дека продолжуваат напорите на Турција за ослободување на 49 турски дипломати, киднапирани од џихадисти на ИД. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести