Ердоган: Турција не сака ескалација на ситуацијата

Турција не иска ескалација на ситуацијата во врска со инцидентот со соборениот рускиот авион Су-24.

Ова денеска го изјавил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, јавува руската новинска агенција РИА „Новости“, пренесува Нетпрес.

Турција сака мир, дијалог и дипломатско решавање на проблемите. И покрај се’ че продолжиме по тој пат. Никој не може да очекува од нас да го игнорираме нарушавањето на турскиот воздушен простор, на границите и на суверенитетот на нашата држава. Не сакаме ескалација на инцидентот. Само ја штитиме својата безбедност и правата на нашите браќа туркмени, рекол Ердоган.

Тој повторно посочил дека Турција смета дека рускиот бомбардер е соборен во турскиот воздушен простор, но паднал на сириска територија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.