недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 52

Ердоган: Турција одамна го заслужи Шенген договорот

erdogan

Последни вести

Турција одамна го заслужи Шенген договорот, обвинувајќи ја Европската унија за неискреност во процесот за влез во ЕУ, изјави турскиот претедател Реџеп Тајип Ердоган.

– Ние всушност одамна го заслуживме Шенген договорот. Официјално поднесовме барање за членство во 1963 година и во текот на тој процес, секогаш не залажуваа, рече Ердоган за државата телевизија ТРТ.

– Никогаш не биле искрени и се уште не се искрени, додаде тој.

Турција и ЕУ во петокот постигнаа договор за ставање под контрола на приливот на мигранти во Европа, со кој Унијата и вети на Анкара визна либерализација до крајот на јуни, забрзување на преговорите за челнство, како и финансиска помош. За возврат Анкара ќе ги прифати назад сите илегални мигранти, кои преминале од нејзина територија во Грција.

Најчитани вести