Свет

Ердоган за Си-Ен-Ен: Европските земји не придаваат внимание на заканата што ја крие тероризмот

Ердоган за Си-Ен-Ен: Европските земји не придаваат внимание на заканата што ја крие тероризмот

Многу европски земји не и придаваат значење на заканата што ја крие тероризмот, и затоа во недоволна мерка вложуваат напори во борбате со екстремизмот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, пренесува ТАСС.

– Ние ги повикувавме земјите на изградбата на заедничка позиција против тероризмот, но многу европски држави, се чини, на овој повик за акција не му го посветија вниманието што го заслужува, посочи Ердоган.

Ердоган во интервјуто ги критикува земјите од ЕУ за тоа што не ги извршуваа своите обврски како што треба во борбата против тероризмот. Притоа, тој напомена дека Анкара му предала на Брисел информации за еден од екстремистите, кои овој месец го извршија терористичкиот напад во белигиската престолнина, но белгиските власти не реагирале на нив.

– Нашите очекувања за размена на разузнавачки информации не се оправдаа, додаде турскиот претседател.

Ердоган подвлече дека Турција останува ангажирана во борбата против групата Исламска држава.

– Ние ја очекуваме истата решителност и од европските земји, истакна Ердоган.