петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ерсте груп вложува во македонски државни записи

Купопродажната трансакција беше склучена на секундарниот пазар помеѓу Шпаркасе банка Македонија АД Скопје и Ерсте Груп Банк АГ Виенна, односно беше извршена препродажба на хартиите од вредност што Шпаркасе ги имаше купено од државата.

erstebank

Последни вести

Ерсте Груп Банк АГ Виена купи државни хартии од вредност во износ од 10 милиони евра.

Купопродажната трансакција беше склучена на секундарниот пазар помеѓу Шпаркасе банка Македонија АД Скопје и Ерсте Груп Банк АГ Виенна, односно беше извршена препродажба на хартиите од вредност што Шпаркасе ги имаше купено од државата.

Интересот за купување на државни хартии од вредност издадени на домашниот пазар од страна на странските инвеститори јасно укажува на зголемената доверба и угледот кој Република Македонија го ужива во меѓународното опкружување и помеѓу странските инвеститори.

Побарувачката за домашните државни хартии од вредност од страна на странските инвеститори на пазарот на капитал според економистите е доказ за стабилноста на македонската економија, како и за позитивните економски перспективи на земјава.

Пред два месеци и реномираната кредитна агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на Македонија на ББ+ стабилен, водејќи се од економскиот раст на земјава и проекциите за раст во иднина, но и ниското ниво на јавен долг.

 

Нискиот јавен долг и економскиот раст на земјава беше нотиран и од страна на мисијата на ММФ и Светска банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести