петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 62

ЕСЧП ja усвои жалбата на Украина против Русија

rusija-ukraina

Поврзани вести

Европскиот суд за човекови права ја прифати жалбата на Украина, која ја обвинува Русија за кршењето на членот 33 од Европската конвенција за правата на човекот. Ова е наведено во соопштението на прес-службата на ЕСЧП, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Судот ги повика и двете страни да се воздржат од какви било активности што можат да повлечат по себе повреда на правата и слободите на човекот, се истакнува во соопштението.

Во него се вели дека во согласност со 39-та точка од Регулативата на ЕСЧП за привремени мерки, Владата на Русија треба да се воздржи од чекори кои можат да претставуваат закана за животот и здравјето на цивилното население на територијата на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести