среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Ештон: ЕУ е силно загрижена од изјавите на украинските власти, но е подготвена да помогне

eston

Поврзани вести

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, пред состанокот на Советот на ЕУ на ниво министри за надворешни работи, изјавила дека Унијата е силно загрижена од некои изјави на повисокото раководство на Украина, но е подготвен да и помогне на земјата, а исто така да придонесе за обезбедување на помош од меѓународните финансиски институции, пренесоа „УНИАН“.

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и премиерот Микола Азаров, кон крајот на минатата недела, критикуваа некои положби во Спогодбата за асоцијација со ЕУ, посочувајќи дека тие се бескорисни за Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести