четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ештон ги пофали изборите на Косово, новата рунда на преговори на петти декември

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, го пфали начинот на кој што беше одржан вториот круг од изборите на Косово и најави дека новата рунда на преговори од дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе се одржи на петти декември во Брисел.

eston

Поврзани вести

Таа навела дека во четврток во Брисел со премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим  Тачи, ќе разговара за преостанатите прашања кои што се однесуваат на спроведување на договорите од 19-ти април

„Ова е посебно важно во светло на претставувањето на мојот нов извештај за дијалогот во Советот на министри на ЕУ во декември“, истакна Ештон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести