среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Ештон: Почнувањето преговори со Србија е важно за целиот регион

eston

Поврзани вести

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, оценила дека започнувањето преговори со Србија за членство во ЕУ е важно за целиот регион.

„Започнувањето на реговори за прием, не е само значајна порака за Србија, туку и за целиот регион“, изјавила Ештон во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент.

Кетрин Ештон изразила надеж дека преговорите со Косово за Договорот за стабилизација и придружување ќе бидат завршени следната година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести