четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ештон повика на итен прекин на насилството во Украина

ukraina-eu-

Поврзани вести

Високата претставничка на Европската унија за прашањата на надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон повика на итен прекин на ескалацијата на насилство во Украина, по извештаите за првите смртни случаи за време на проевропските протести, пренесе „АФП“.

„Силно ја осудувам ескалацијата на насилството во Киев во текот на изминатата ноќ, што доведе до жртви. Сите акти на насилство треба да бидат веднаш отстранети и целосна истражени“, изјавила Ештон во соопштението .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести