недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Ештон во посета на БиХ

ketrin eston

Поврзани вести

Високата претставничка на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон допатува синоќа во посета на Сараево, каде денеска ќе има повеќе средби со високи функционери на институциите на БиХ и претставници на граѓанското општество.

„Се враќам во Сараево за да се состанам со лидерите на институциите и граѓанското општество и да ги слушнам нивните ставови за ситуацијата во земјата и како да ги решат проблемите на граѓаните, особено економските и социјалните. Важно е раководството на БиХ да одговори на овие барања, а ЕУ ќе ја даде својата поддршка на напорите, кои ќе му донесат вистинска корист на народот на БиХ“,  нагласи Ештон пред посетата.

Ештон во Сараево ќе се сретне со членовите на Претседателството на БиХ, претседавачот на Советот на министрите Вјекослав Беванда и ентитетските премиер Жељко Цвијановиќ и Нермин Никшиќ, како и со министерот за надворешни работи на БиХ, Златко Лагумџија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести