понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Естонија бара американска воена заштита од Русија

amerikanski-vojnik-zname

Поврзани вести

Министерот за одбрана на Естонија Урмас Рејнсал покани американски војници да ја заштитат земјата од Русија, пренесе електронското издание „Федерал Прес“.

Министерот изразил загриженост од соседството со Русија за време на предавање пред Центарот на стратешки и меѓународни студии во Вашингтон .

„Ќе бидам многу радосен да го видам постојаното присуство на САД во мојата татковина“, изјавил министерот.

Поради изјавата на министерот за одбрана на Естонија, рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин дал свое мислење преку социјалните мрежи, во кое се вели:

„Некои народи се подготвени да умрат за својата слобода и независност, а некои политичари се навикнати под туѓи чизми“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести