Колумни

Естрада

Естрада

Заев лаже. Многу повеќе отколку што и јас очекував. Но, во право е дека нашиот правосуден систем не функционира. Да функционира тој одамна ќе беше во притвор, а неговите снимки запленети како доказен материјал. Така би се постапило во секоја држава кон човек кој јавно објавува туѓи прислушкувани разговори.

Но Заев не е од ниедна држава. Тој е од Струмица. А таму власт е тој.

Просто боде очи дека неговото провинциско душиче не издржува па на секоја втора сесија има некоја снимка од Струмица, за пресметка во својот атар.

Е сега, зошто обвинителот не постапува по закон? И мене тоа ме интересира, и немам одговор. Кога некој би делел шамари на минувачите по улица, и тоа пред камери, би бил притворен ако тоа го прави во серија, а не да врши тешко кривично дело од член 151 од КЗ, како што тоа го прави Зоран Заев.

Заев, нели, во целава македонска политика, особено на СДСМ – е невин. Веројатно поминал третман кај оној надрилекар во Босна што хирушки враќа невиност.

По тој хирушки третман за вратена невиност Заев тврди дека ВМРО ДПМНЕ ги местеле изборите за тој да загуби на нив. Заборава, притоа, дека нивниот шеф на Државна изборна комисија потпиша дека загубиле согласно фер и законски избори.

Заев го тврди тоа што го тврди, и нуди докази од прислушкувани разговори. Веројатно верува дека на избори се гласа со телевоутинг, како за нашиот избор за Евровизија, па телефонот има клучна важност во крајниот резултат.

Како доказ Заев објави серија телефонски разговори на функционери од ВМРО кои, по телефон, разговарале да се даде брашно во ромска населба, или да агитираат за да гласаат родените во преспанскиот крај за нивните кандидати. И – што со тоа.

Ништо. Кога некој, како Заев, ќе изјави такво нешто шансите да погоди му се педесет проценти. Или ќе погоди, или не. Трето нема.

Арно ама, на неговата Телма, дента објавија анкета во која во снимките на Заев веруваат само 26 проценти, што е пола од половината. Или, му веруваат малкумина, отприлика онолку колку што има симпатизери на неговата партија. Мнозинството граѓани не верува во пропагандата на Заев. Објави Телма, под контрола на СДСМ.

Зошто не му веруваат на Заев, дури ни при неговите еуфорични настапи.

Прво, нема снимки од функционери на СДСМ. На пример, што и како тие разговараат и агитираат во изборните денови. Особено во Струмица. Вака, излегува дека нешто кријат. А кријат, сите знаеме дека кријат, не сме од вчера. Кога би објавиле, човек би можел да спореди и да заземе став. Сега нема таква можност.

Или, во СДСМ не зборуваат ништо важно и битно па никој не ги ни прислушувал.

Па, заради таа децениска заспаност на СДСМ сега сите граѓани се криви затоа што тие ги загубиле изборите. Да потсетиме, СДСМ губи избори со разлики од по 150-200.000 гласови, а тоа се бројки што никој не може да ги намести. Тие од Преспа што ги руга Заев во објавените разговори ги има едвај 300 души. Малку за победа од тој формат.

Ни Заев не верува дека СДСМ би победил на избори, како што кажа на телевизија, имале низа нерешени слабости. Првин рече дека реалната разлика е околу 100.000 гласа, после се полакоми па ја преполови на 50.000 и кога го фати еуфоријата пред некој ден намали на 30-тина иљади разлика во нивниот пораз. Го признава поразот.

Ако потрае ова, којзнае што ќе му падне на памет. Дека им се украдени барем 250.000 гласови. Нема везе што кражба на само 1.000 гласови би била масовно забележана, со масовни реакции на за време на изборите – кои ги нема…

Тој заборавил дека, за разлика од телефонски муабети кои никого не обврзуваат и ништо не докажуваат, при побеадата на СДСМ во 1994 ние снимавме купови гласачки ливчиња по изборите фрлени во контејнери. Но, тие купови ги објави само Сител, а МРТВ и А1 на Велија ги игнорираа. Љубчо и Петар Гошев, да овој Петар Гошев што е сега агитира за потреби на СДСМ, избројаа и пред собрание донесоа повеќе од 100.000 фрлени гласачки ливчиња ама, на СДСМ око не му трепна. Како ни на странскиот фактор во земјава кој изборите ги прогласи за легални и законски.
Ова потсетување е битно затоа што во него се содржани сите елементи на политиката на СДСМ: контрола на медиуми, изборно насилство, интриги, соработка со странскиот фактор кој им ги легитимира политиките за да одработат нешто.

За возврат, по барање на странците, по тие избори СДСМ го смени знамето и името.
Така е и сега.

ВМРО има примерна соработка со Европската унија, НАТО и САД што е напишано и потпишано во сите нивни извештаи последниве шест години. За се, освен кога е во прашање согласност да се смени уставното име на Македонија. Тоа е клучот.

Ако на почетокот имав, сега веќе немам дилеми дека Заев е помаган од странство.

Прво, материјлаот кој го има од прислушкувани разговори, и тоа разговори од државниот врв и функционери на ВМРО, е собран дома и во соработка со странски фактор кој на Верушевски и Заев им гарантирал заштита ако бидат откриени. Тао го потврдуваат и Заев и Верушевски во својата комуникација. Документрано и од Заев потврдено.

Второ, обемот на материјалот кој е соборан од внатрешни криминални одработувачи е дополнет со материјал од прислушкување обезбеден од мобилни уреди кои во Македонија ги нема. Накусо, плански е пробиен безбедносниот систем на државата за да се обезбеди материјал за компромитација на државениот врв и институциите.

Ова барем не е спорно за никого, затоа што се факти кои сите ги гледаме.

Кога веќе ова се случило, обвинителот е должен да постапи по закон, и уште по сознанието и кога Заев влегува во таа реализација, требало да го уапси.

А не го упасил. Не е упасен затоа што обвинителството и судиите се упалшени од страна на дипломати кои порачаа дека треба да се остави Заев непречено да си ја врши работата. И тој си ја врши. ВМРО тука нема никакво влијание и моќ.

Странци владеат со нашето обвинителство и судство. Не ВМРО. Како што странци владеат и со нашиот невладин сектор и медиумите финансирани од странски пари.

Го извлекуваат Заев, како што ги извлекуваа УЧК и муџахедините од Арачиново во 2001 година, кога беа соочени со пораз пред македонската полиција.

Тоа Македонците го гледаат. И никој не треба да им го дообјаснува.

Печат на она што го гледаат, и што е до запирка исто како извлекувањето на муџахедините од Арачиново, е кога Би-Би-Си и Дојче веле низ интервјуа му даваат афирмација на муџахединот Заев. Фаќаат страна пред наши очи.

А дали во Германија ги објавија разговорите на Меркел кои и ги прислушкувале од ЦИА… не. Таман работа. Или на Блер со Буш кога со лажна теза дека Садам крие хемиско оружје го нападнаа и трајно го уништија Ирак. Секако, тоа таму не е можно.

Таму не е можно, но кај нас се создава и форсира. Повторно сме експеримент. Ова што се прави во Македонија треба да биде порака во други мали европски држави кои би се амбицирале да водат своја политика, согласно интереси на своите граѓани… ако забегаат, им следи македонското искуство. Големиот брат и онака слуша се.

Затоa, и Заев и Али Ахмети бараат интернационализација на случајот. Странски посредници да дојадат, и да наметнат свое решение. Тука Ахмети и Заев се единствени. Токму затоа Заев не објавува соодветни разговори од функционери на ДУИ.

Се надеваат дека Груевски ќе биде казнет затоа што не прифатил да го смени името. Се надеваат на ново парламентарно мнозинство со две албански партии и СДСМ. Доминантна албанска власт во Македонија која ќе ја заврши работата.

Дали Македонците ќе го поднесат тоа мирно. Тешко. Да им владеат во Македонија албански партии, и губитникот СДСМ кој со криминал би земал власт без избори, е премногу и за мирните Македонци. Еднаш странците им ги измкнаа злосторниците од Арачиново… но, овојпат Заев тоа политички не би го преживеал.

Затоа Заев сега труби дека Груевски по телефон го продал името.

Добро бе мали, јес да стануваш зависник од камери и публицитет, јес дека си забегал во естрада ама, контролирај се бар малку. Ниту такви теми се разговараат по телефон, ниту пак Груевски тоа го направил. Разговорите ти се од 2011, а сега сме 2015 и се уште сме – Република Македонија. Не ти држи вода муабетот. А и снимките ти се се почесто очигледно монитирани. Дури и твоите го забележуваат тоа.

Кога нивни новинар на прес го праша Заев зошто се снимките очигледно монтирани тој одговори дека морало така за да се сочува приватност на соговорниците. Демек, заради заштита на приватност на оние што ги резили. Многу е загрижен за жртвите.

Кога на истиот прес негов новинар го праша дали гаранитира дека снимките со приватни содржини нема да се појават во јавноста Заев, ладно, рече дека – неможе да гарантира такво нешто. Очајно. Сега, јасно ли ви е во чии раце е Македонија.

Прибидејќи слабо му оди со навлекување на јавноста на снимите, Заев најави дека следното обраќање ќе го има во Универзална сала. Од естрадна сцена на која настапувале Аца Лукас, Џеј, Сузе Спасовсака… и тој, струмичката ѕвезда Зоки Зајчето!

Навали народе, Зајко у вашем граду… сад, и козна кад! А можда и никад.

Драган П. ЛАТАС за Вечер