вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Етна повторно се разбуди: Откажани сите летови на Сицилија

etna

Поврзани вести

Ерупцијата на вулканот Етна предизвика затворање на аеродромите и во Катанија, која се наоѓа во непосредна близина, поради облаци пепел кои се издигнале високо во небото.

Дваесет и два лета предвидени за заминување од Катанија вчера биле откажани, а 26 летови биле насочени кон другите дестинации. Аеродромот Комисо, сместена во истото подрачје, исто така, биле затворени поради ерупцијата на Етна.

Фирмата Сач, која управува со аеродромите, објаснила дека „насоката и интензитетот на ветрот“ покажуваат дека пепелот претставува опасност за летовите и поради тоа бил затворен воздушниот простор.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести