четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Етно-културна манифестација „Традиција и современост”

kursumli-an

Поврзани вести

На 4 септември 2014 година со почеток во 11 часот во Куршумли-ан ќе се одржи етно-културната манифестација „Традиција и современост”. Манифестацијата се реализира како соработка на Музејот на Македонија со невладината организација ЗУР “Арти Крафт“ – Македонија од Куманово во пресрет на Денот на независноста 8ми Септември. 

Во рамките на манифестацијата ќе се одржи ревија на облека инспирирана од богатството на македонските народни носии насловена како “Етно тренд“ и премиерно ќе бидат презентирани ракотворби на 20 членови на “Арти Крафт“.

Настанот ќе биде збогатен со изведба на традиционалното оро Тешкото од страна на учениците на државното средното училиште “Илија Николовски Луј”, како и со културно уметничка програма на етно-групата Извор од Куманово.

Манифестацијата е од комерцијален карактер и има за цел да придонесе кон оджувањето на старите занаети и продолжувањето на вековната традиција на народното уметничко творештво како дел од нашето богато културно наследство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести