петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ЕУ: Анкара мора да го реши кипарското прашање

turcijakipar

Поврзани вести

Разрешувањето на кипарското прашање одигра клучна улога во односите меѓу Европската унија и Турција, пренесе „ИТАР-ТАСС, цитирајќи изјава на еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, по повод средбата со министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу.

„Дојдовме до заклучок дека конечното разјаснување на кипарското прашање е од огромно значење и е во наш заеднички интерес“, рекол уште Филе.

Еврокомесарот исто така, истакнал дека ЕУ ги цени напорите на Турција да ги обнови преговорите меѓу страните во спорот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести