четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУ бара од Србија целосно да ги нормализира односите со Косово

eu-srbija

Поврзани вести

Србија утре ќе започне нова фаза во европската интеграција, пишува денеска српскиот весник „Вечерње новости“.

Со организирање на првата меѓувладина конференција меѓу Србија и Европската унија формално ќе почнат преговорите за членство во Унијата. „Светото писмо“ за овие преговори претставува преговарачката рамка што Брисел се’ уште ја чуваат во тајност.

Весникот посочува дека имале пристап до документ, од кој јасно се гледа дека ЕУ ќе бара целосна нормализација на односите меѓу Србија и Косово и потпишување на документ, на крајот на преговорите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести