петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 63

ЕУ бара промени во Уставот на БиХ

bosna zname

Последни вести

Европската унија врши притисок врз Босна и Херцеговина за промена на Уставот, пренесуваат локалните медиуми.

Од ЕУ бараат Босна и Херцеговина да ја отстрани дискриминацијата во Уставот и да ја намали бирократијата, два главни проблеми што произлегуваат од Дејтонскиот мировен договор, што сега претставуваат основна пречка за интеграцијата на земјата во ЕУ.

Еврокомесарот Штефан Филе, пристигна во Сараево на средба со босанските водачи, во период кога во земјата се одвиваат големи протести против невработеноста, корупцијата и приватизацијата. Демонстрациите траат повеќе од една недела.

Дури 80 отсто од компаниите, што биле продадени на приватни сопственици, веќе банкротирале.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести