вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУ чекор поблизу до забрана на ГМО

gmo

Поврзани вести

Комитетот за заштита на животната средина на Европскиот парламент денеска изгласа предлог-закон со кој на земјите-членки им се дозволува да забранат одгледување генетски модифицирани организми (ГМО) на нивна територија, пренесува МИА.

Комитетот прифати серија измени во однос на првобитниот нацрт на Европскиот совет, кој според мислењето на пратениците им давал премногу слобода на мултинационалните компании, кои произведуваат ГМО храна.

Организацијата за заштита на животната средина Гринпис ја пофали новата верзија на законот како значителен напредок.

– Предложените измени се радикални и им пружаат можност на Европејците да живеат во околина без ГМО, изјави директорот на Гринпис за земјоделска политика, Марко Фонтијеро.

Членките на ЕУ имаат различен однос кон ГМО, чија употреба биотехничките компании агресивно ја промовираат иако нивното влијание врз околината се уште не е истражено.

ГМО пченката ја сочинува една петина од посевите во Шпанија, додека Германија и Франција строго го ограничуваат производството на ГМО.

Новиот закон ќе стапи во сила, откако ќе биде изгласан на пленарна седница на ЕП.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести