недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ЕУ дава три милијарди евра за грчките патишта

Клучна инвестиција за економски раст на земјата која долго време се соочува со финансиска криза

patista

Поврзани вести

Европската комисија одобри финансиска помош на Грција од три милијарди евра за изградба на мрежа на автопатишта.

Изградбата на автопатишта во изминатите неколку години е запрена, бидејќи Грција беше тешко погодена од должничката криза, која бараше големи буџетски намалувања.

Според зборовите на европскиот комесар за регионален развој, Јоханес Хана, оваа инвестиција е од клучно значење за економско закрепнување на Грција и помош да се отворат 6.000 работни места.

Изградбата на патишта би требало да биде завршена до крајот 2015-тата година, кога ќе биде дел од трансевропската мрежа на патишта.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести