понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ЕУ донира милијарда евра за Србија

eu-flag-1

Поврзани вести

ЕУ ќе и донира на Србија една милијарда евра за отстранување на последиците од поплавите.

– На Србија, како земја кандидат и се достапни средствата од Фондот за европска солидарност во износ од милијарда евра годишно – изјави комесарката Кристалина Георгиева на прес конференција во Брисел.

За БиХ која нема статус на кандидат пристапот кон фондовите е покомплициран – рече комесарката.

Таа изјави дека веднаш штом било примено барањето од Србија и БиХ за помош, ЕУ испратиле пумпи, хеликоптери и чамци, како и 450 волонтери од земјите членки на ЕУ.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести