понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

ЕУ: Државите членки во најкраток рок да испратат план за намалување на невработеноста

ЕУ бара да се намали невработеноста!

eu zname

Поврзани вести

Европската унија повика 11 држави членки во најбрз можен рок да подготват планови за борба со невработеноста меѓу младите бидејќи недостигот од планови за решавање на проблемот е главниот проблем за закана за економските перспективи на Унијата.

Брисел минатата година одобри систем од 8 милијарди евра за обезбедувавње работа, стаж и професионална обука на млади за да стави крај на се поголемата невработеност меѓу младите која во Грција и Шпанија е речиси 50 отсто.

Велика Британија, Словачка и Словенија се меѓу 20-те држави кои први добија право за помош за периодот 2014-2020 година, но трите не испратиле во Брисел план за користење на средствата до крајниот рок – 31 декември 2013 година. Меѓу државите од кои се бара план се и Велика Британија и Германија. Австрија, Данска, Естонија, Финска, Луксембург, Малта и Холандија се уште работат на предлог програмите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести