четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

ЕУ ги критикува агенциите за кредитен рејтинг

Европскиот регулатор на финансиски пазари (ЕСМА) упатила критики до агенциите за оценка на кредитниот рејтинг поради пропусти во оценување на кредитната способност на земјите.

eu zname

Поврзани вести

„Преку истрага утврдивме дека се присутни бројни маани во процесот на одредување на кредитниот рејтинг на земјите, кои што можат да претставуваат ризик по квалитетот, независноста и интегритетот на земјите“, се наведува во соопштението на ЕСМА.

Истрагата се фокусирала на судирот на интереси во процесот на одредување на рејтингот, заштитните мерки кои што обезедуваат оценките да останат тајни до моментот на нивното објавување, како и на адекватноста на персоналот кој го одредува рејтингот.

Контролата на американските агенции „Стандард и Пурс“, „Мудис“ и „Фич“, кои контролираат 90 отсто од пазарот за утврдување на рејтинзи, предизвика загриженост околу независноста на тие агенции во процесот на одредување на рејтингот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести