петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

ЕУ ги повика Украина и Русија да постигнат договор за решавање на спорот за гасот

images

Последни вести

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ги повика сите страни да ги завршат преговорите за Украина да може да добие достава на гас, што ќе биде сигурна и врз основа на пазарни цени, се наведува во соопштението на ЕК.

Баросо нагласи дека вчера разговарал со претседателот на Украина Петро Порошенко за време на тристраните разговори за гасот во Брисел.

Предлогот за изнаоѓање решение, што веќе е на маса, предвидува Киев да му плати 3,1 милијарда долари стар долг на рускиот гигант „Газпром“, од кои 2 милијарди до крајот на октомври.

Во замена „Газпром“ се ангажира да ја обнови доставата на гас за Украина, со минималем капацитет од 5 милијарди кубни метри со цена до 385 долари за 1000 кубни метри.

На тристраната средба во Брисел за рускиот гас синоќа не беше постигнат договор. Се очекува преговорите меѓу Украина и Русија со учество на ЕУ да продолжат вечерва.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести