сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ЕУ ги прекинува визните преговори со Русите

Нови закани од ЕУ кон Русија

herman van romopuj

Поврзани вести

Европската унија одлучи да ги суспендира прегопворите за либерализација на визниот режим и соработка со Русија, соопшти претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

„Европската унија ќе ја разгледа можноста за замрзнување на имот и забрана за патување на одредени руски функционери доколку Москва не започне дијалог со украинските власти“, навел Ромпуј, по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел.

ЕУ, според него, одлучила да ги запре подготовките за состанокот на Групата 8, а можно е да биде откажат и самитот ЕУ- Русија.

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, по состанокот во Брисел, рекол дека работата со Русија не може да продолжи во досегашниот облик.

Одлуката за амрзнување на имот и забрана за патување би можела да се донесе за брзо време доколку нема напредок во дијалогот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести