петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ЕУ ги продолжи своите санкции против Русија

Со овие санкции се опфатени 149 физички лица и 37 правни лица за кои е оценето дека се поврзани со проруските сили во Украина и припојувањето на Крим кон Русија

sankcii

Поврзани вести

Земјите членки на ЕУ денес се договорија за уште шест месеци да ги продолжат своите санкции против Русија, иницирани поради украинската криза, соопшти Европскиот совет во Брисел.

Одлуката е донесена на денешниот состанок на Советот на ЕУ за општи работи, составен од министрите за надворешни работи од змејите-членки на ЕУ.

Со овие санкции се опфатени 149 физички лица и 37 правни лица за кои е оценето дека се поврзани со проруските сили во Украина и припојувањето на Крим кон Русија.

Најчитани вести