Свет

ЕУ ги замрзна сметките на две нафтени

ЕУ ги замрзна сметките на две нафтени

Европската унија ги замрзна сметките на две нафтени компании, обвинети за тајни испораки на нафта во Сирија, пренесува ИТАР-ТАСС.
Двете компании се на „црниот список“ од девет правни лица, објавен од ЕУ.

Либанската компанија „Оушнс петролеум трејдинг“ и египетската „Трај оушнс трејдингс“ се обвинети за поддршка на сирискиот режим и профитирање од организирање на тајни испораки на нафта за владата на Башар ал Асад