четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ЕУ го поддржува доставувањето оружје на Курдите

siriski-dezerteri-490x320

Последни вести

Европската Унија ја поддржува испораката на оружје од страна на земјите членки наменето за Курдите во Ирак. Во меѓувреме, курдските и ирачките сили почнаа офанзива за ослободување на градот Амерли, со поддршка на американската воена авијација.

Напредувањето на екстремистичката милиција Исламска држава (ИД) е „закана за безбедноста на европските земји“, изјави претседателот на Советот на ЕУ, Херман Ван Ромпој, по вчерашниот вонреден самит на Унијата во Брисел.

Шефовите на држави или влади на ЕУ се заложија за заострени мерки, со цел да се исушат изворите на финансии за ИД, како продажбата на нафта на меѓународните пазари. Освен тоа, тие се и за преземање заеднички напори со цел да се спречи влегување на екстремистички борци во Европа. Колку ваквите чекори ќе бидат ефикасни, ќе биде сумирано на средба на ЕУ во декември.

Денеска германската влада треба да донесе одлука какво германско оружје треба да им се достави на Курдите како поддршка на нивната борба против ИД. Утре канцеларката Ангела Меркел во Бундестагот ќе даде владина изјава на оваа тема.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести