четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 33

ЕУ го поздрави договорот за Специјалниот обвинител

Очекуваме усвојување на релевантен закон во Парламентот и очекуваме дека Специјалниот обвинител ќе ја добие целата потребна поддршка за да ја исполни важната задача што ја има, посочи Маја Коцијанчич, портпаролка на Европската комисија.

eeuu-11538

Поврзани вести

Европската унија денеска го поздрави договорот што по три дена преговори беше постигнат меѓу главните политички партии во Република Македонија за донесување Закон за избор на Специјален обвинител што ќе се справи со случаите „Прислушување“ и „Пуч“.

Како што пренесува МИА, откако гевгелиската обвинителка Катица Јанева беше утринава договорена да го предводи тимот на обвинители што ќе работи на случаите, а попладнево се очекува да биде избрана и од македонското Собрание, официјален Брисел се огласи со задоволство што оваа точка што е дел од Договорот за решавање на политичката криза во Македонија, постигнат на 2 јуни и 15 јули, е конечно решена.

Ние го поздравуваме договорот што беше постигнат од политичките партии утринава во Скопје за избор на Специјален обвинител, што, како што знаете е важен елемент од политичкиот договор што беше олеснет од комесарот Хан и неколку европратеници во јуни и јули. Очекуваме усвојување на релевантен закон во Парламентот и очекуваме дека Специјалниот обвинител ќе ја добие целата потребна поддршка за да ја исполни важната задача што ја има, посочи Маја Коцијанчич, портпаролка на Европската комисија.

Јоханес Хан доаѓа во петок

На прашањето на дописникот на МИА од Брисел, дали е сега се чисто за комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан да дојде в петок во Скопје и Пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД) да продолжи меѓу Комисијата и Република Македонија, неговата гласноговорничка со потврда:

Како што веќе кажав минатата недела, да, комесарот планира да патува во Скопје и ќе биде таму на 18-ти септември, овој петок и очекуваме за време на неговата посета, ХЛАД-от да се случи, децидна е Коцијанчич.

Иванов: Се надевам дека и другите обврски од договорот ќе бидат навреме реализирани

 се надевам дека и другите обврски кои се произлезени од договорот меѓу политичките партии ќе бидат навреме реализирани

Претседателот Ѓорге Иванов денеска од Црна Гора, каде што е во официјална посета, го поздрави изборот на специјалниот јавен обвинител во Македонија.

Го поздравувам изборот на специјалниот обвинител и се надевам дека и другите обврски кои се произлезени од договорот меѓу политичките партии ќе бидат навреме реализирани и дека тогаш ќе можеме да бараме и од Европската унија да го исполни она што го ветува, односно Македонија да ја најде начин да ја напушти статус-кво состојбата во однос на нашите евроинтеграции, изјави попладнево претседателот Иванов на прес-конференцијата со својот домаќин, претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ во Цетиње.

Најчитани вести