понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУ ги замрзна имотот и банкарските сметки на Јанукович

evro

Последни вести

Европската унија соопшти соопшти дека ги замрзнува имотите на 18 лица осомничени за злоупотреби со украински државни средства, вклучувајќи го и претседателот Виктор Јанукович, кој минатиот месец го напушти Киев, јавува „Асошиејтед Прес“, пренесува Нетпрес.

Според информацијата, на списокот на лицата, кои се предмет на санкцијата, наведени се и најблиските соработници на Јанукович, поточно министерот за внатрешни работи, министерот за правосудство, главниот обвинител, првиот човек на безбедносните служби, како и синот на украинскиот претседател. На списокот е и поранешниот премиер на Украина, Микола Азаров, како и неговиот син.

Инаку за денеска во Брисел планирана е и вонредна средба на лидерите на ЕУ,  на која треба да се разгледаат различни опции  за можни дејствија против Русија во однос на кризата во Украина.

„За прв пат, по многу години, во Европа имаме ситуација на реална закана за нашата стабилност, па дури и за мирот на континентот“, изјавил пред новинарите претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести