понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 27

ЕУ: Грција да продолжи со реформите

Грција мора повеќе да се фокусира на структурните реформи за да може целосно да излезе од кризата

eu i grcija

Поврзани вести

Министрите за финансии на 18-те земји членки на евро зоната денеска ја повикаа Грција да вложи поголеми напори за да ги исполни плановите поврзани со приватизацијата.

Холандскиот министер за финансии, Јерон Дијселблом, изјавил дека во решавање на клучните прашања околу грчката криза е направен „незначителен напредок“.

Неговиот германски колега, Волфганг Шојбле, оценил дека се потребни „дополнителни напори“, а австрискиот министер Михаел Шинделегер рекол дека постои загриженост во врска со структурните „реформи и програми за приватизација“.

Преговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори- Меѓународниот монетарен фонд и европските партнери, доцнат веќе неколку месеци поради несогласувањата околу мерките за штедење и реформите.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести