понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУ и СЕ побараа итна и непристрасна истрага за убиството на Немцов

218427_evropska-unija-zastava-foto-02-reuter_f

Последни вести

Високи функционери на Европската унија и на Советот на Европа побараа денеска од руските власти да спроведат итна и непристрасна истрага за убиството на опозицискиот политичар Борис Немцов, пренесе МИА.

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини порача преку соопштение дека е длабоко ожалостена од веста за убиството на Немцов, кој се „бореше за модерна, напредна и демократска Русија“.

Таа побара сеопфатна, брза и транспарентна истрага, а истото преку соопштение го побара и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц.

– Шокиран сум од убиството на познатиот политичар и лидер на либералната опозиција во Русија, порача генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд, кој им изрази сочувство на семејството на Немцов и на рускиот народ.

Јагланд истакна дека ова убиство е „знак на атмосферата на омраза и нетолеранција, која владее во многу делови на Европа, па и во Русија“.

Тој побара од руските власти да сторат се што е во нивна моќ за изведување на убијците на Немцов пред лицето на правдата.

Исто барање во одвоено соопштение изнесе и министерот за надворешни работи на Летонија, Едгарс Ринкевичс, чија земја е актуелен претседавач на Унијата.

Најчитани вести