петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

ЕУ им даде рок на украинските бунтовници до понеделник

Според соопштението, ЕУ ќе ја процени ситуацијата и врз основа на тоа ќе ги донесе потребните одлуки, а лидерите на земјите членки се подготвени да се сретнат повторно доколку е потребно за да се усвојат санкции против Русија.

ukraina

Последни вести

Лидерите на ЕУ на Самитот во Брисел одлучија да им дадат рок до понеделник на бунтовниците во Украина да прекинат со огнот, да ја вратат контролата врз границите на властите во Киев, да ги ослободат заложниците и да започнат сериозни преговори за имплеметација на мировниот план, предложен од претседателот Петро Порошенко.

Според соопштението, ЕУ ќе ја процени ситуацијата и врз основа на тоа ќе ги донесе потребните одлуки, а лидерите на земјите членки се подготвени да се сретнат повторно доколку е потребно за да се усвојат санкции против Русија. Доколку бунтовниците не прекинат со тензиите, ЕУ е подготвена да ги спроведе санкциите во наредната недела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести