петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ЕУ изрази загриженост поради законот за ограничување на интернетот во Турција

turcija-eu

Поврзани вести

ЕУ изрази загриженост во врска со донесениот закон за ограничување на интернетот во Турција пренесе „АФП“.

„Овој закон предизвикува сериозна загриженост тука“, изјавил портпаролот на Европската комисија, Петер Стано. Тој додал дека, бидејќи Турција е кандидат за членство во ЕУ, законот треба да биде разгледан во согласност со европските стандарди.

Претходно беше соопштено дека Долниот дом на турскиот Парламент го поддржа законот за заштита на информациите, за кој се смета дека ќе ја ограничи слободата на интернетот.

Во случај документот да биде усвоен, властите ќе можат да ги блокираат веб-сајтови, без претходно решение на судот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести