понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУ ја деблокираше следната транша финансиска помош за Кипар

kipar

Последни вести

Министрите за финансии од еврозоната на средбата во Брисел ја деблокираа следната транша од финансиската помош за Кипар во износ од 350 милиони евра, пренесе МИА.

Тие нагласија дека помошта за Кипар може да биде прекината доколку се прекршуваат условите од договорената програна во март минатата година за стабилизирање на кипарската економија.

Следната контрола на претставниците на „тројката“ кредитори на Кипар – ЕК, ЕЦБ и ММФ, се очекува на почетокот на јануери следната година.

Досега европските кредитори му одобриле на Кипар помош од 5,35 милијарди евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести